Basın Bülteninizi & Listenizi Kolayca oluşturun. Tek dokunuşla gönderin.

   
     Başlamak için; 0 542 366 33 16 & 17
Tap To Call

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. NADİR DEVLET: “KATAR KRİZİ KÖRFEZ KRİZİ’NE DÖNÜŞMEZ”

Katar ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan diplomatik krizi değerlendiren Prof. Dr. Nadir Devlet, “Söz konusu sürecin askeri bir çatışmaya döneceğini sanmıyorum. En fazla siyasi ve ekonomik yaptırımlar olacaktır, ama Kuveyt misali sıcak bir savaşı öngörmüyorum” dedi.
İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Devlet, son günlerde Orta Doğu’da alevlenen Katar Krizi’ni değerlendirdi.
KRİZ NERDEN ÇIKTI?
Krizin Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al Tani’nin İran’da seçimi kazanan Hasan Ruhani’yi tebrik etmesiyle başladığını hatırlatan Prof. Dr. Devlet, “Bilindiği gibi Suudi Arabistan bölgede İran’ı kendisine en büyük düşman olarak görüyor. Dolayısıyla Suudiler ve müttefikleri bundan rahatsız oldu. Katar’la ilişkilerini kesen diğer ülkelerde Katar’ın son dönemdeki dış politikalarından rahatsız oluyordu. Çünkü Katarepey bir süredir Müslüman Kardeşler’i açıktan destekliyordu. Ayrıca Mısır’da darbeyle başa gelen Abdülfettah el-Sisi’yi de tebrik etmeleri, özel olarak Mısır’ı rahatsız eden bir etken” diye konuştu.
“KATAR’I DIŞLAMAK KÜRESEL EKONOMİYE SIKINTI YARATIR”
Katar’a karşı takınılan bu tavrın terörle mücadeleye bir fayda sağlayıp sağlamayacağının da belli olmadığını ileri süren Prof. Dr. Devlet, “ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bir faydası olmayacağını söylüyor ve taraflara uzlaşma masasını gösteriyor. Zaman içinde faydası olup olmayacağını göreceğiz. Katar neticede 2 küsur milyonluk küçük bir ülke. Kendisini savunma imkanları kısıtlı. Ancak Katar’ı uluslar arası denklemlerden dışlamak büyük hata olur. Zira Katar’ın yatırımları genelde yurtdışında. Sadece Türkiye’de toplam yatırım bedeli 18 milyar dolar civarında. Buda büyük bir ekonomik güç demek. Ayrıca Katar, 10 bin kadar ABD askerine de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla ABD, kendisinin veya müttefiklerinin, Katar gibi bir ülkeyle birdenbire kötü olmasını istemez” ifadelerini kullandı.
“İRAN DİKKATE ALINMALI”
Katar Krizi konusunda Türkiye’nin durumunu da değerlendiren Prof. Dr. Devlet, “Türkiye olarak biz henüz tarafımızı belirlemedik. Henüz düşünme ve ‘bekle-gör’ aşamasındayız. Zaten krizin çok fazla derinleşip uzayacağını da düşünmüyorum. Bu süreçten bir Irak-Kuveyt süreci ve bir Körfez Savaşı çıkacağını düşünmüyorum. Olsa olsa, Katar’a yönelik siyasi ve ekonomik baskılar, yaptırımlar öne sürülebilir, o kadar. Ancak bu süreçte İran’ın rolü de dikkatle izlenmeli. Zira Şii İran, Sünni dünyasında ister istemez bir müttefik buldu kendine. Durum askeri çizgiye kayarsa İran’da Katar’a aktif askeri destek verebilir” dedi.

Comments are closed.